سرویس چهره های برترین ها، امروز نیز همچون روال هفته های گذشته، به معرفی یکی دیگر از معماران عصر صفر و یک ها می پردازد. تیم برنزلی هفتاد و دو ساله، یکی از معماران دهکده جهانی دیجیتالی هست که تلاش وی در کنار فردی همچون باب کان، نقش زیادی در تکامل تور جهان گستری (WWW) که تیم برنرزلی Tim Berners Lee در اواخر قرن بیستم به وجود آورد، ایفا نمود. وینتون سرف، یک شخصیت معتبر دنیای وب، سلبریتی دنیای فناوری به شمار می رود که با اندیشه های وی، به طور اجمالی در این گفتار آشنا می شویم.

داستان وینتون سرف، داستان استنفورد هست. بار دیگر، کارخانه آدم سازی و فرصت آفرینی استنفورد آمریکا، نقش خود را در پرورش تاریخ سازان عصر دیجیتال نشان داد و یکی از معماران بزرگ این عصر، در این دانشگاه تحصیل و فارغ التحصیل شد. نقش استنفورد در عصر دیجیتال، همانند نقش هاروارد و ام آی تی در صنعت خودروسازی و پزشکی، غیر قابل انکار هست. وینتون سرف، یکی از تاریخ سازان استنفورد هست که فعالیت وی سبب شد تا امروز، ۲.۵ میلیارد نفر از جمعت کره زمین، به صورت الکترونیکی با هم در ارتباط و داد و ستد باشند. ایشان را باید بزرگ ترین فرصت آفرین قرن بیستم میلادی دانست که دانشگاه استنفورد آمریکا وی را به دنیا معرفی کرد. پروتکلی که وینتون سرف در دهه هفتاد میلادی به نام پروتکل TCP/IP خلق کرد، یکی از بزرگ ترین انقلاب های تاریخ بشر را رهبری کرد. وینت سرف به دلیل تلاش های ارزنده اش در توسعه پهنه جهانی وب، مدال های زیادی از روسای جمهور و دانشگاه های جهان گرفته است.

خیلی ها حضور او در گوگل را عاملی برای توسعه برنامه های جاه طلبانه گوگل در نیمه نخست قرن بیست و یکم می دانند که قطعاً می تواند با اندیشه های خلاق وینت و فضای سازمان یادگیرنده دیجیتالی گوگل، محصولات و خدمات جالبی را در اختیار جامعه میلیونی مخاطبان این موتور جست و جوی محبوب قرار دهد. حضور تئوریسین اینترنت در رأس هرم مدیریتی گوگل که بزرگانی چون لری پیج و سرگئی برین را در اختیار دارد، گوگل را به سرزمین نوآوری دیجیتالی تبدیل کرده است. برای همین هست که وینت، عاشق گوگل می باشد.

وینتون سرف (Vinton Cerf) یک متخصص کامپیوتر آمریکایی است که به همراه باب کان به عنوان پدران اینترنت شناخته می شوند. این دو، بین سال های ۱۹۷۲ ۱۹۷۶ در دانشگاه استنفورد آمریکا، پروتکل TCP/IP را که به موجب آن انتقال اطلاعات بین کامپیوترهای موجود در یک شبکه فراهم می شد، پایه گذاری کردند.

(وینت سرف و باب کان – خالقان اینترنت)

وینت سرف، مدتی هست که به غول اینترنت، گوگل، مهاجرت کرده و معاونت این شرکت را عهده دار هست.

فهرست مقالات و تحقیقات: research.google.com/pubs/author۳۲۴۱۲.html

او موفق به دریافت دیپلم های افتخار و جوائز بسیاری از جمله مدال ملی فناوری و نوآوری ایالات متحده، جایزه تورینگ و مدال آزادی رییس جمهوری آمریکا شده است. چندی پیش گوگل ایمیلی به کاربران برای برگزاری جلسه ای که با وینت سرف قرار بود برگزار شود ایمیل فرستاد. جلسهٔ مورد نظر با حضور میلیونی مشتاقان برگزار شد و در اینترنت فیلم آن پس از اجرای زنده، منتشر شد. درباره وینت سرف و سخنانش، ویدئو زیر را در ۴۴ دقیقه ملاحظه کنید.

علاقه سرف به کامپیوتر از نوجوانی شروع شد و پس از اتمام دبیرستان دانشگاه استنفورد را جهت ادامه تحصیل انتخاب کرد و در سال ۱۹۶۵ از رشته ریاضی فارغ التحصیل شد. استخدام در ای بی ام رایانه همچنان او را به دنبال خود می کشاند و به همین دلیل بلافاصله با عنوان مهندس سیستم در آی بی آم شروع به کار کرد اما خیلی زود تصمیم گرفت دوباره به تحصیل در رشته کامپیوتر ادامه دهد.

یکی از موضوعات جالبی که باید درباره معماران عصر دیجیتال بدانیم آن هست که شمار زیادی از این افراد، در رشته های ریاضی و رایانه تحصیل کرده اند و بعضاً، پدر و مادرهایشان نیز، در این زمینه فعالیت می کردند. تیم برنزلی، خالق تور جهانی وب و لری پیج مؤسس گوگل, افرادی بودند که از خانواده ای فعال در زمینه ریاضی و رایانه، پا به دنیای وب گذاشتند.

سرف جهت دریافت دکترا در رشته کامپیوتر در دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا UCLA ثبت نام کرد و تز دکترای خود را درباره ابر رایانه هایی که می توانند برنامه های کامپیوترهای دیگر را کنترل کنند نوشت که بعدها تز خود را در پروژه آرپانت به مرحله عمل درآورد. پروژه ابر رایانه، سرف را به شبکه بندی کامپیوترها علاقمند کرد. در پائیز ۱۹۶۸ وزارت دفاع آمریکا از دانشگاه لس آنجلس خواست تا شبکه آرپانت (ARPANET) را طراحی کنند. سرف در مرکز اندازه گیری شبکه که مسئولیت آزمایش و تجزیه و تحلیل سیستم را بر عهده داشت به کار مشغول شد.

این بخش متشکل از ۴۰ دانشجو بود و لن کلینروک سرپرستی آنان را بر عهده داشت. وینتون سرف در سال ۱۹۷۲ به عنوان دستیار استاد به دانشگاه استنفورد برگشت و تا سال ۱۹۷۶ به عنوان دستیار استاد به تدریس پرداخت. او همچنین در فاصله سپتامبر سال ۱۹۷۳ تا ماه می ۱۹۷۴ با همکاری دانشمند دیگری به نام رابرت کان (Robert E. Kahn) طرح شبکه بندی بین المللی را با نام پروتکل کنترل انتقال (Transmission Control Protocol) ارائه داد. با جدا کردن این پروتکل به دو بخش جداگانه و نامگذاری آن به پروتکل اینترنت IP نام طرح به TCP/IP تغییر یافت. vinton G. cerf طرحی که قرار بود پیام ها را به اجزای کوچک تری به نام دیتاگرم تبدیل و در مقصد مجدداً آن ها را به حالت اولیه برگردانده، خطا و اشتباه سیستم را یافته و به عنوان تنها استاندارد ارتباطی اینترنت در سال های آینده مورد استفاده و بهره برداری عمومی قرار دهد.

بتازگی وینت سرف از نگرانی عمیقش برای آینده دنیای اینترنت و تمدن بشری پرده برداشته است؛ او می گوید خیلی نگران است روزی بیاید که هر چه تصویر و نوشته روی رایانه ها ذخیره کرده ایم از بین رفته باشد. وینت سرف در توضیح علت این نگرانی در مصاحبه اش با بی بی سی گفت: «به مرور که نرم افزارها و سخت افزارها از رده خارج می شوند، ممکن است فایل های قدیمی دیگر قابل استفاده نباشند. آن وقت نسل های آینده نخواهند فهمید در قرن بیست و یکم چه گذشته است!

آن ها احتمالاً دوران ما را عصر تاریکی دیجیتال (Dark Digital Hole) خواهند نامید!» وینت سرف نگران است تمام تاریخ ما در قرن اخیر که روی هاردهای دیجیتال امروزی ثبت شده به راحتی آب خوردن در آینده با نرم افزارهای سازگار با فناوری آن روزگار قابل خواندن نباشد. خیلی از ما سال هاست عکس هایمان را از طریق نمایشگر رایانه و تلویزیون تماشا می کنیم و کمتر پیش می آید در دنیای عکاسی دیجیتال عکسی را چاپ کنیم.

خیلی از فایل ها و مدارک مهم مان در گوشه هاردها و لپ تاپ های ساخته شده در سال های اخیر جا خوش کرده اند. فایل هایی که از دست دادنشان شاید با هیچ هزینه ای قابل جبران نباشد. به بیان دیگر خطر این است که با پیشرفت پرشتاب فناوری، شاید همه این اطلاعات خیلی راحت قدیمی شوند و از بین بروند. وینت سرف می گوید: «برای من و شما هم مواردی پیش آمده که نسخه جدید یک نرم افزار فایل های قدیمی مان را باز نمی کند، چون سازگاری با گذشته در دنیای دیجیتال حتمی نیست. بنابراین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که به مرور زمان آرشیوهای عظیم از داده های دیجیتال داشته باشیم که خودمان هم ندانیم چیست.»